19 Nisan 2015 Pazar

Roma: Tatil & gaylife


Selam sevgili okur. Nasıl daha iyi bir “Roman” olunur sorusunun cevabını aramayacağımız ama “Roma’dayken Romalılar gibi yap”manın gayvari tarafını ucundan köşesinden tutmaya çalışacağımız yazıma hoş geldin.

Diğer benzer yazılarımda da belirttiğim gibi burası gay bir blog olduğu için tarihi-kültürel açıdan neler yapılabileceğine dair notlara diğer sitelerden ulaşabilirsin. Burada bir eşcinsel olarak yapabileceklerin üzerinde duracağız.

Roma, gaylife açısından belki de Avrupa’nın en verimsiz büyük şehirlerinden birisi. Bunda muhtemelen Vatikan’ın etkisi büyük. Misal diğer şehirlerde görmediğiniz biçimde Roma sokaklarında bolca din adamı-kadını görebilirsiniz. Amsterdam ya da Barcelona sokaklarında el ele, dudak dudağa dolaşmak sorun değilken burada sorun yaptıklarına dair bazı duyumlar almadım değil. Bu pencereden bakıldığında Türkiye ile benzer bir profile sahip. Ancak mekan sayısı vs açısından da elbette İstanbul’dan iyi durumda.

Gelelim notlarımıza:

 • Adamların dini bayramları gerek dini açıdan gerekse tatil olması nedeniyle önemli. Kalınacak yerler, fiyat pahalılığı vs nedeniyle onların bayramlarında orada olmazsanız sizin için daha iyi olacaktır.
 • Kalınacak yer açısından Colosseo civarını tercih etmeniz önerilir. Hem gaylife hem de şehir merkezi olarak kabul edilmesi nedeniyle buradan çok uzaklaşmamanız faydanıza.
 • Özellikle Termini civarında çantanıza-cüzdanınıza ekstra özen gösterin. Başıma gelmese de çokça uyarı ve olay duydum.
 • Saunalara giriş için, ilk girişte pasaportunuzla kayıt olmak, ekstradan 8 € ödemek ve size verilen kartı sonraki girişlerinizde göstermeniz gerekmekte. Bir nevi fişleme olayı işte.

 Pek mekan gezemedim ama gezdiklerimi yorumlamak gerekirse;

G I Am @ Planet Roma: Burası oldukça büyük bir mekan ancak sanırım daha iyi partileme mekanları var (Patroc’tan ya da Spartacus’ten kontrol edebilirsiniz). Öğrendiğime göre yalnızca cumartesi geceleri LGBT’lere hizmet veriyormuş. LGBT dedim çünkü gerçekten gayler, lezbiyenler ve translar bir arada eğleniyorlardı. İstanbul’da bu yapılabilir mi bilinmez ancak Roma’da birçok mekan bu şekildeymiş :)
Girişi 10-12 € ve içki dahil değil. İçeride biri karaoke ve biri de erkeklere kapalı olmak üzere 4-5 tane ayrı bölüm var ama merak edenler için söyleyeyim, dark room yok :) Farklı bölümlerde farklı tarzlarda müzikler duyabilirsiniz. İçki fiyatları açısından bir votka sanırım 10 € kadar vardı.

Web sitesi için buraya, haritası için buraya tıklayınız.

Apollion Sauna: Şeker Oğlan’ın öve öve bitiremediği mekan o kadar da güzel bir mekan değilmiş; öğrenmiş olduk. Girişi 15-20 €. Girişte size özel ve poşetinde terlik verdikleri için, taşımanıza gerek yok. Birçoğundaki gibi jakuzisi, saunası, kabinleri mevcut. Dip köşesinde sigara içme odası var. Temizliği ortalama üstü. Ama mekan çok özenilmiş bir yapıya sahip değil. Hergün 14:00-23:00 saatlerinde açık.

Web sitesi için buraya, haritası için buraya tıklayınız.E.M.C. (Europa Multiclub) Sauna: Yukarıdakine göre daha temiz, daha büyük, daha kaliteli bir yer. Gelenler de daha cazip :). Jakuzisi sanki göller yöresi gibi 3 ayrı parçadan oluşuyor ve mağara gibi siz devam ettikçe köşelerde farklı ortamlarla karşılaşıyorsunuz. Burada da poşetiyle ayak numaranıza göre terlik veriliyor. Giriş katında kafe-barı, alt katındaysa sauna, jakuzi, buhar odası ve kabinleri var. Bar kısmında sigara içiliyor sanırım.

Hafta içi 13:00-24:00, cumadan Pazar gecesine non-stop açık. Fiyatı da yukarıdakiyle aynı.

Web sitesi için buraya, haritası için buraya tıklayınız.Roma’da güzel gay kafelerin olduğunu duydum ancak koşuşturmaktan, Smart arabalarda gezmekten ve biraz sevişmekten görme imkanım olmadı. Görenleriniz yorum olarak eklerse sevinirim.

İyi eğlenceler.

2 yorum:

 1. Yememiş içmemiş, ülke sınırlarına girer girmez hiç üşenmeden oturmuş yazmış.
  Pes diyorum :)

  Bu arada taş gelmiş bana yazıda...

  Ben Apollon Sauna'da çok keyifli zamanlar geçirdim ve harika insanlarla tanıştım. Avrupa'da çok daha havalı ve lüks saunalara gittim ama belki de en temizi Roma'daki Apollon idi.

  İtalya gibi aşırı Katolik bir ülkeye dini bayramları olan Paskalya'da gidersen ancak senin gibi bir kaç turist görürsün mekanlarda!!!

  Ayrıca İtalya sıcak bir memleket...
  Hem insanları, hem de iklimi sıcacık!
  Batı Avrupa ülkeleri gibi tüm ibneler küçücük bir mekana toplaşıp orada kaynaşmaya çalışmıyor. İtalyan ibneler tüm cadde ve sokakları oyun alanı haline getirmişler.Yolda çok rahat bir şekilde insanlarla tanışıp kaynaşabilirsin pek ala!

  Neyse...
  Bi gün bilgisayarın başına oturayım da yurdum ibnesi için bir rehber hazırlayım Roma Gay Yaşamı hakkında.

  2 kez gittim hala oturup tek satır yazmadım,
  Herif yurda döner dönmez yememiş içmemiş yazmış.
  Takdir ettim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman al senin olsun Apollon da, Roma da, sıcak insanları da :) Keşke hazırlasaydın daha önce de bu gariban yurdum ibnesi de faydalansaydı :) Kolay gelsin şimdiden

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...